Gdzie i jak kupić bitcoin? Praktyczne wskazówki dla przyszłych inwestorów

Napisał Piotr Łabno Kryptowaluty, Inwestowanie w kryptowaluty, W co inwestować 0 Komentarzy

Skoro natrafiłeś na ten wpis, to prawdopodobnie wiesz już co nieco na temat kryptowalut. Dowiedziałeś się na tyle dużo, żeby zainteresować się inwestowaniem w walutę elektroniczną, ale nie na tyle, żeby samodzielnie rozpocząć przygodę z kryptowalutami. Dobrze, że tu trafiłeś! Odpowiednie przygotowanie i wiedza są niezbędne w inwestowaniu – zwłaszcza w tym przypadku, gdyż rynek pieniędzy elektronicznych wciąż dynamicznie się rozwija. Przejdźmy już jednak do rzeczy – w tym artykule odpowiem na dwa ważne pytania: jak kupić bitcoin oraz gdzie można tego dokonać?

Wybór portfela bitcoin

Zanim w ogóle zabierzesz się za inwestowanie w kryptowaluty, koniecznie zadbaj o własny portfel bitcoin. Czym jest portfel bitcoin? Jest to swego rodzaju odpowiednik konta bankowego z wieloma rachunkami. Dzięki niemu będziesz w stanie:

• wykonywać przelewy i dokonywać transakcji;
  • przechowywać prywatne klucze dostępu do swoich zasobów bitcoin;
  • sprawdzić stan środków w portfelu oraz historię transakcji.

Najważniejszym powodem, dla którego powinieneś założyć portfel, jest bezpieczeństwo Twoich finansów. Nigdy nie przechowuj swoich środków na portfelach przeglądarkowych ani na giełdach, gdyż są one narażone na ataki hakerów! Pamiętaj również, abyś wszelkie płatności wykonywał bezpośrednio ze swojego portfela. Są o wiele lepiej chronione (wspomnianym już kluczem prywatnym a do tego osobiście ustalanym hasłem), no i nie grozi Ci sytuacja, w której z powodu braku internetu lub niedziałającej witryny tracisz kontrolę nad swoimi zasobami finansowymi.

Zostałeś ostrzeżony, możemy więc ze spokojnym sumieniem przejść do głównej części artykułu.

4 sposoby na kupowanie bitcoinów

Bitcoin to waluta elektroniczna, więc nabyć można ją wyłącznie drogą elektroniczną. Do wyboru mamy 4 dość odmienne rozwiązania.

1. Giełda bitcoin

Na giełdzie bitcoin możesz je sprzedawać i skupywać od innych inwestorów. Kurs jest ustalany ręcznie – niewidzialną ręką wolnego rynku. Musisz jednak uwzględnić prowizję naliczaną przez pośrednika, która zazwyczaj nie przekracza 1%. Giełda bitcoin daje nam sporo anonimowości, gdyż nie ma tu standardowej weryfikacji danych osobowych.

Na osobny fragment zasługuje najpopularniejsza obecnie polska giełda – BitBay. Na giełdzie tej możemy bezpośrednio za złotówki nabywać bitcoiny, Ethereum, Lisk i Litecoin. Są 3 sposoby dokonania transakcji na platformie BitBay:

• szybka transakcja – polega na natychmiastowym zakupie lub sprzedaży kryptowaluty od innego internauty po najatrakcyjniejszym kursie;
  • wystawienie oferty – tutaj to my ustalamy warunki, na których miałaby zostać dokonana transakcja;
  • zautomatyzowane zlecenie – ustawiamy satysfakcjonującą nas cenę, a program dokonuje transakcji, gdy nasz warunek zostanie spełniony (o ile będziemy posiadać środki potrzebne do jej realizacji).

Zalety BitBay:

• bardzo prosta i intuicyjna w użytkowaniu;
  • stabilność;
  • wiarygodność – jej właścicielem jest polska firma BitBay Sp. z o.o., a więc podlega polskiemu prawu. W razie ewentualnych problemów wiadomo od razu, do kogo można mieć o nie pretensje.

Inne popularne giełdy:

• LocalBitcoins
  • Poloniex
  • Bitmarket
  • Bitmarket24

2. Kantor

Kantor kryptowalut działa podobnie do zwykłego kantoru. Możesz tutaj łatwo i szybko zakupić bitcoiny, a często również je sprzedać. Za swoje usługi kantor dolicza sobie jednak marżę, wyższą niż ta doliczana na giełdzie. Częściowo rekompensuje to brak konieczności rejestracji oraz weryfikacji w większości kantorów. Co ciekawe, sporo takich kantorów istnieje nie tylko online, ale ma również swoje fizyczne placówki, do których w miarę potrzeby możemy się udać.

Popularne kantory:

• Bitcantor
  • 4coins
  • Inpay
  • Cryptoins

3. Bezpośredni zakup od innego inwestora

Kolejnym sposobem powiększenia swojego portfela bitcoinów jest transakcja z kontrahentem. Osobisty kontakt jest możliwy na specjalnych serwisach wymiany bitcoinów oraz na specjalistycznych forach. Na forach użytkownicy wystawiają swoje ogłoszenia, nierzadko bardzo atrakcyjne. Oczywiście ty również możesz wystawić własne ogłoszenia na odpowiadających ci warunkach.

Popularne serwisy:

4. Bitcoinowy bankomat

W Polsce znany również jako Bitcoinomat, bankomat bitcoinów dopiero wkracza na nasz krajowy rynek. Rozwiązanie jest genialne w swej prostocie – ułatwić zakup kryptowaluty poprzez postawienie maszyn działających na zasadzie bankomatu/wpłatomatu. Wystarczy posiadać wymaganą ilość gotówki, by móc wymienić ją na jej elektroniczny odpowiednik. Transakcja taka jest błyskawiczna i nie wymaga rejestracji ani innych formalności.

I tak dotarliśmy do końca tego zestawienia. Masz już pogląd na najpopularniejsze sposoby na to, gdzie i jak zakupić bitcoin. Zanim jednak wyruszysz na podbój rynku kryptowalut, warto abyś dodatkowo poszerzył swoją wiedzę – zwłaszcza na podstawie praktycznych przykładów. Taką możliwość daje szkolenie z inwestowania w kryptowaluty. To spotkanie inwestorów-praktyków o różnym poziomie doświadczenia, którzy wzajemnie edukują się w tym, jak najlepiej osiągać zyski z bitcoin. To dobry sposób na poznanie rynku kryptowalut oraz inwestowania w bitcoin – jakie techniki warto stosować, a jakich błędów należy się wystrzegać? Szkolenia są całkowicie bezpłatne – zapraszamy każdego, niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczyna inwestowanie w kryptowaluty, czy może ma już wieloletnie doświadczenie.